Facebook Twitter Pinterest
Results for “Post-Quake Visions” revealed
Posted: Friday, December 13, 2013 |

Young Architects Competitions recently announced the winning projects for Post-Quake Visions. The international ideas competition aimed to encourage research and new ideas for the reconstruction of the Italian City of Crevalcore, which was struck by a May 2012 earthquake that destroyed hundreds of ancient buildings.

Out of 356 teams from over 54 countries, the jury selected 3 prize winners, 4 "gold" honorable mentions, and 8 honorable mentions.

1st Prize winner: 271219VC - close-up

Click above image to view slideshow
1st Prize winner: 271219VC - close-up

The jury included Alessandro Boldrini - Shigeru Ban Architects; Eugenia Di Girolamo - New York City Department of City Planning; Claudio Broglia - Crevalcore Municipality; Alfonso Femia, Gianluca Peluffo - 5+1AA; and Matteo Agnoletto - Bologna University

The Awards Ceremony and exhibition will take place at the Primo Maggio auditorium in Crevalcore on Saturday, Dec. 21.

1st Prize winner: 271219VC
Team: Caterina Spadoni, Valentina Brunetti

1st Prize winner: 271219VC

Click above image to view slideshow
1st Prize winner: 271219VC

2nd Prize winner: playhouse
Team: Luca Nicoletto, Emanuele Paladin, Marco Paronuzzi

2nd Prize winner: playhouse

Click above image to view slideshow
2nd Prize winner: playhouse

3rd Prize winner: Neves Lopes Architects
Team: Fabio Ferreira Neves, Paulo Lopes

3rd Prize winner: Neves Lopes Architects

Click above image to view slideshow
3rd Prize winner: Neves Lopes Architects

Browse the thumbnails below to check out the Honorable Mention projects. To see also the Finalists, click here.

Gold Honorable Mention: cms (Claudia Ciulla, Luca Maiello, Nicola Sutto) Gold Honorable Mention: SRM arch (Leonardo Monaco Mazza, Alessandro Seccarello, Mara Reina) Gold Honorable Mention: R_OMA (Michela Bruno, Massimiliano Foffo, Elisa Forlini, Alessandro Lungo) Gold Honorable Mention: AR005 (Sara Frontalini, Alberto Bocchini, Michela Comandini, Serena Fabbretti, Gilda Giancipoli) Honorable Mention: DPMT 7 (Ryan Ball) Honorable Mention: GMT+1.00 (Marco Tanzilli, Luca Gaetano Malvasi, Natalia Gutierrez Jorge, Laura Sabella) Honorable Mention: ARC (Francois Tramoni, Alicia Orsini, Michel De Rocca Serra, Jean Mathieu De Lipowski) Honorable Mention: MLAD (Matteo Lattanzio) Honorable Mention: PCGF (Pietro Colonna, Giovanni Fiore) Honorable Mention: Locus (Marine Puissant) Honorable Mention: FEI-YU Design (Xiaofu FEI, Yingjie YU) Honorable Mention: BDS (Ilaria Donati, Marco Mattia Biasiolo, Sofia Silvestrelli)


Comments:
Featured Competitions:
image
Register: Jan 13 / Submit: Jan 27
image
Register: Oct 3 / Submit: Oct 6
image
Register: Aug 24 / Submit: Aug 30
image
Register: Sep 8 / Submit: Oct 1
image
Register/Submit: Jul 30
image
Register/Submit: Oct 15

Search News by Keyword:
Advertisement